Արևային էներգիան ի շահ մշակութային ժառանգության
Վերջին 20 տարիների ընթացքում ՀՀ կառավարությունը մեծապես բարելավել է իր տնտեսությունը, ենթակառուցվածքները և հանրային ծառայությունները. Հայաստանի կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի նախարարությունը մեծացրել է իրենց ուշադրությունը ազգային մշակութային հուշարձանների, շենքերի և թանգարանների պահպանման նկատմամբ։ Այնուամենայնիվ, մյուս կողմից ղեկավարներն են պատասխանատու իրենց մշակութային կառույցների/սուբյեկտների ֆինանսական կայունության համար, որն էլ մարտահրավեր է այդ մշակութային օբյեկտներից շատերի համար:
ԷՀԳ հիմնադրամը մեկնարկում է մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղված նախաձեռնություն: Այն հնարավորություն կտա նվազեցնել պատմական, մշակութային և ազգային նշանակության օբյեկտների էլեկտրաէներգիայի ծախսերը, ուղղելու դրանք հնարավոր հիմնախնդիրների լուծմանը, որն իր հերթին կապահովի կայուն զարգացում և ներդրումներ կլիմայի փոփոխության ոլորտում:
Նախաձեռնության նպատակն է աջակցել հայկական մշակութային ժառանգության օբյեկտին՝ գործելու ավելի կայուն, դառնալու էներգաարդյունավետ՝ ապահովելով ֆինանսական կայունություն և հնարավորություն ունենալ ավելի զարգանալու: Ծրագիրը ուղղված է նաև կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարին:
Ծրագրի շրջանակում հիմնականում նախատեսվում է իրականացնել արևային ՖՎ համակարգերի տեղադրում, լուսավորության համակարգերի արդիականացում:

Solar Energy for Cultural Heritage
Over the last 20 years, the Government of RA has greatly improved its economy, infrastructure, and public services; the Ministry of Education, Science, Sport, and Culture of Armenia has increased its attention towards the maintenance of national cultural monuments, buildings, and museums. However, on the other hand, the management of museums is responsible for the financial sustainability of their cultural entities which is a challenge for many of these cultural objects.
The AEA Foundation launches an initiative to support the preservation of cultural heritage. It will enable the reduction of energy costs to objects of historical, cultural, and national significance, addressing it to the solution of potential problems, which in turn will ensure sustainable development and investment in climate change.
For supporting a cultural heritage to become more sustainable and energy-efficient, the AEA offers to build solar PV stations which helps to cover their electricity bill using renewable and clean energy resources.
The aim of the initiative is to support the Armenian cultural heritage site to operate more sustainably, to become energy-efficient, to ensure financial stability, to have the opportunity for development. The program is also aimed at combating climate change. Within the framework of the initiative, it is mainly planned to install solar PV systems and modernize lighting systems.
Each cultural object has its own features.
If you want to make your contribution to the preservation of culture, you can contact to AEA foundation